3 vzroki za bolečine v moderni družbi

26. 3. 2024
Deli
3 vzroki za bolečine v moderni družbi (foto: profimedia)
profimedia

Pete Egoesque, utemeljitelj Egoscuejeve metode, naprednega sistema za odpravljanje mišično-skeletnih bolečin brez zdravil, operacij ali drage fizioterapije, in avtor knjige Brez bolečin, pravi, da ko se ozre po današnji družbi in jo primerja s tisto pred petdesetimi leti, vidi tri ključne razlike, ki prilivajo olje na ogenj epidemije bolečine.

Živimo v strahu

Moderna kultura nam je dala veliko krasnih stvar, vendar ima življenje v izredno hitrem svetu neželene posledice. Marsikdo se je odrekel temeljnemu prepričanju, da lahko telo po poškodbi okreva. Verjetno se spomnite, kako ste se kot otroci udarili v koleno in vam je starš ali trener rekel: »Malo ga stresi in premigaj, pa bo v redu.« To ni bilo samo zato, da bi dobili trdo kožo, temveč je šlo tudi za nezavedno potrditev prirojene odpornosti in neverjetne sposobnosti telesa, da se samo zaceli. Kot otroci smo razumeli, da nas koleno boli, ker telo še okreva.

Ko odrastemo, se naše naravno dojemanje bolečine spremeni. Začnemo se je bati in vidimo jo kot težavo, s katero se moramo ukvarjati, ne pa kot sporočilo, ki ga moramo razvozlati. Zato skušamo najti rešitev – tablete, zdravniški poseg, strokovnjaka – da bi se odkrižali tega problema. V resnici pa nam prav to škodi.

V celoti gledano si ne zaupamo več in čustveno nismo zmožni dovoliti telesu, da nam pomaga. Postali smo pazljivejši do vsega, kar nas obdaja, in manj naklonjeni tveganju, zato ne znamo ravnati intuitivno, kadar nas kaj zaboli. Izgubili smo otroški čut, s katerim smo bolečino razumeli kot sporočilo. Namesto tega hitro sklepamo, da se je zgodilo najhujše, in iščemo zunanje rešitve – tablete, zdravniške posege in strokovnjake. Če se želimo uspešno boriti proti bolečini, se moramo ponovno naučiti intuitivnega zaupanja vase.

Zdravljenje simptomov ni enako odpravljanju vzrokov

Bolečina je posledica kompleksne mešanice anatomije, biologije in nevrologije, za katero ni univerzalne rešitve. Čeprav nam zdravstveni sistem ponuja nešteto možnosti zdravljenja, je omilitev bolečine velikokrat komaj zaznavna in le začasna; trajno in popolno olajšanje pa se nam vse prepogosto izmika.

Operacija marsikatere težave ne bo zanesljivo rešila, zato pa bo ogrozila krhki ekosistem človeškega telesa. Protibolečinskim sredstvom morda uspe utišati bolečino, vendar so ta zdravila v resnici podobna maškaram. Prikrijejo simptom, ne ukvarjajo pa se s temeljnim vzrokom tistega, kar je sploh sprožilo agonijo, ki nas spravlja ob pamet.

Sodobna medicina za zdravljenje mišic in skeleta s pomočjo tehnologije išče in odpravlja težave na mikroravni. Kot primer vzemimo bolečino v hrbtu, ki je ena najbolj razširjenih tegob, za njeno lajšanje pa ne poznamo univerzalnega pristopa, ki bi učinkoval pri vseh ljudeh. Morda magnetnoresonančno slikanje pokaže medvretenčno ploščico, ki zaradi zdrsa pritiska na korenino živca v bližini. V tem primeru imamo na voljo veliko posegov, s katerimi lahko odpravimo bolečino. Toda ob tem velikokrat pozabimo najpomembnejši vprašanji.

  • Kaj je povzročilo zdrs medvretenčne ploščice?
  • Kaj se dogaja, da je medvretenčna ploščica zdrsnila zaradi neobičajne obremenitve?

Ti vprašanji je treba raziskati in odgovoriti nanju, če želimo najti in odpraviti temeljni vzrok težave. Zato moramo telo pogledati s širše perspektive, namesto da bi se ozko osredotočili na boleče mesto.

Na nas ne vpliva samo biologija, ampak tudi okolje

Vedno manj se gibamo. V službi, doma in pri razvedrilnih dejavnostih postaja rutinsko gibanje stvar preteklosti. Samo pomislite na pisalne mize in avtomobile, pametne telefone in videoigre, televizije in računalnike. Pomislite, koliko ur vsak dan preživimo zgrbljeni, skrčeni in zavozlani v anatomski klobčič tkiva in tetiv.

Hrano in vodo imamo dobesedno na dosegu roke. Če želimo, da nam dostavijo živila, moramo samo klikniti na gumb. Če naredimo še korak dlje in naročimo že pripravljeno hrano, se nam ni treba premakniti niti za to, da bi si kaj skuhali. Ti scenariji brez gibanja se preigravajo vedno znova, povsod, vsak dan.

Telo je narejeno za gibanje, vendar v celoti gledano tega ne počnemo več. Če se zavežemo telesni dejavnosti, pa s tem postavimo temelje za življenje brez bolečin.

Povzeto po Bustle.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja